GÜNCEL

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Kediler şekerin tadını alamazlar.
  • Kedilerde stres sonucu sağ kulağın ısısı artar.
  • Dünya rekoru 28 tırnağı olan ve her patisinde 7 tırnak bulunan bir kedidedir.
  • Bir kedinin vücudunda toplam 244 kemik ve 517 kas bulunur.
  • İnsanda 9000 adet tad alma tomurcuğu bulunurken kedide bu sayı 473 adettir.
  • Cat Fancy Magazine göre bir kedi hayatı boyunca 10,950 saat mırıldar.
  • En yaşlı kedi İngiltere'dedir ve 35 yıl yaşamıştır.
  • Kediler için sıklıkla karşılaşılan ve en zehirli (toxic) ilaç Asetaminofendir.

DEVAMI...

KEDİ VE KÖPEKTE UYGULANAN PEDİATRİK DÖNEM KISIRLAŞTIRMA

6-14 haftalık yaşta olan kedi veya köpeklere (bazı çiftlik hayvanları da dahil) uygulanan ameliyat ile kısırlaştırma yada diğer bir adıyla "prepubertal gonadectomy" denir. Hayatlarının erken döneminde yapılan bu operasyonun, kontrolsüz artan populasyonun önlenmesinde güvenilir, uzun vadeli medikal/davranışsal yararlarının olduğunu AAFP başta olmak üzere bir çok kaynak ve kuruluş desteklemektedir. (AVMA, HSUS, The Ohio State University, Cat Fanciers Association, Texas A & M, AKC, AVAR, AAHA, ASPCA, Columbus Academy of Veterinary Medicine) Amerika'da tahmini olarak 3 milyon kedi, nüfus artışından dolayı barınaklara alınıyor ve bunların %75′i ötenazi ile itlaf edilmektedir. Erken dönemde yapılan kısırlaştırma ile üremenin önlenmesi ve sonuç olarak istenmeyen veya sahiplenilmeyen hayvan sayısının azalmasına neden olacaktır.

DEVAMI...

DİYARE / İSHAL

Kedi ve köpeklerimizde genellikle karşılaştığımız ishal problemini gerek evde, gerek veteriner hekiminize anlatmakta zorluk çekilir. Ancak küçük ipuçları bu durumun ne olduğunu kestirmenize olanak sağlar. Öncelikle ishal yada diyare (Diarrhea) çok basit sebepler sonucu olmaktan çok ciddi problemlere kadar ve hatta ölüme yol açabilecek nedenlerden kaynaklanabilir. Bunun için diyarenin başladığı gün itibariyle bir hafta geriden başlayarak neler yaptığını yada sizin ona neler verdiğinizi, davranışlarını (kedi için sık tüylerini yalama, köpek için ise halı, sandalye bacağı yada oyuncağını parçalama gibi) takip etmeniz veya hatırlamanız sonuca ve teşhise yönelik vereceğiniz bilgiler olacaktır.

DEVAMI...

YEMEK YEMEME / ANOREXIA

KÖPEKLERDE ANOREXIA

Köpeğinizin yemek yememe problemi sadece sizin değil her büyük bir çoğunluğun karşılaştığı problemdir. Mama yememe bir sağlık sorunu olabileceği gibi psikolojik bir durumu da ifade edebilir. Herhangi bir sağlık sorunu içerisinde; enfeksiyon, yabancı cisim, organlardaki bozukluk/yetersizlik, gibi problem olabilir.

DEVAMI...

KEDİLERDEN İNSANLARA BULAŞAN HASTALIKLAR

Zoonoz hastalıklar (hayvanlardan insana geçen) insan ve hayvan arasında ortak olan, doğal transfer ile aktarılan hastalıklar olarak tanımlanırlar. Transfer; hayvan ve insan arasında direk hayvana temas ile veya indirek olarak sekresyon, salivasyon ve dışkı yoluyla bulaşabilir veya diğer aracılar olan su, yemek,kıyafet gibi… Çoğu zoonoz ajan bağışıklık durumuna bakmaksızın enfekte edebilir. Fakat immun sistemi baskılanmış olan kişilerde klinik semptomlar daha ağır geçecektir. Örneğin; primer toxoplasma gondii enfeksiyonu olan bir kişi bağışıklığı yeterli olduğunda hastalık anlaşılmadan sonlanacaktır. Oysa immun sistemi baskılanmış kişilerde hayatı tehtid edebilen hastalıklar ortaya çıkabilir.

DEVAMI...

1 2