YEMEK YEMEME HASTALIĞI / ANOREXIA

Köpeklerde Anorexia

Köpeğinizin yemek yememe problemi sadece sizin değil her büyük bir çoğunluğun karşılaştığı problemdir. Mama yememe bir sağlık sorunu olabileceği gibi psikolojik bir durumu da ifade edebilir. Herhangi bir sağlık sorunu içerisinde; enfeksiyon, yabancı cisim, organlardaki bozukluk/yetersizlik, gibi problem olabilir. Bu konuların burada analiz yapılamayacağından dolayıveteriner hekiminize başvurmanız yararlı olacaktır.

Fakat hekiminize gitmeden önce bazı şeyleri denemeniz yararlı olacaktır. Kuru mama ile besliyorsanız, öncelikle yaş/konserve mama deneyiniz. Bu tarz mamayı hafif ılıtarak vermeniz pet'iniz için daha iştah açıcı olacaktır

Yaşadığı yalnızlık duygusu yada terkedilme duygusu ile bu tarz bir protesto yapabilir.

Eğer sağlığı ile ilgili bir problemi olmadığı kesin ise bir öğün mamasını vermeyerek aç bırakabilir ve mamasına yönlendirebilirsiniz. Bu problem genellikle ev yemeğine alışmış olan köpeklerde mevcuttur. Ev yemeği genellikle tuz oranı açısından kuru mamadan daha yüksektir. Tuz da bir bakıma aromadır.

Kullandığınız mamanın son kullanma tarihi, paket üzerinde yırtık veya delik olmadığına dikkat ediniz. Ayrıca kedi ve köpek mamaları üretilirken genellikle AAFCO kıstaslarına uygun şekilde üretilirler ve mamaların paketi dahil birçok şartlara uygun olması bu kurum tarafından standardize edilmiştir. Kişisel fikrim hiçbir şekilde açılmamış mama kullanmanız. (Sonradan paketlenmiş mamalar fiyat açısından uygun ancak -kişisel fikrim- güvenilir değildir)

Ağız içerisine batmış olabilecek herhangi bir yabancı cisim bulunabilir. Özellikle kemik, oyuncak ağız içerisinde sıkışabilir. Batmış olan bu tarz cisimlerin çıkarılma işlemini hekiminize bırakınız.

Bir başka dikkat edilmesi gerek nokta ise mama kabı ile tuvalet lokalizasyonunun arasında mesafe olmazsa anoreksia ortaya çıkabilir.

<--